Nové stroje otevírají nové možnosti

letectví WFL podvozek
WFL Millturn Technologies pro výrobu podvozků letadel Embraer
Obráběcí centra od společnosti WFL Millturn Technologies hrají každý den zásadní roli v tisících vzletů a přistání. Eleb Equipamentos (jeden z nejdůležitějších dodavatelů v leteckém průmyslu) používá pět modelů Millturn z rakouské WFL k výrobě složitých součástí podvozku inteligentních tryskových letadel Embraer.

São José dos Campos, město s 700 000 obyvateli nacházející se na tropické náhorní plošině státu São Paulo, je jedním z nejdůležitějších technologických center v Brazílii. Zde má své pobočky několik mezinárodních společností a v této oblasti se etablovala řada školicích a výzkumných středisek, která působí hlavně v leteckém průmyslu. Příkladem je Embraer, jeden z předních světových výrobců malých civilních tryskových letadel, který s Boeingem uzavřel důležité strategické partnerství. Výrobce specializující se na středně malé osobní letouny je díky vývoji četných inovací schopen splnit potřeby různých leteckých společností (Embraer letadla na krátké vzdálenosti si získala uznání po celém světě).

Technologie navržená WFL hraje hlavní roli v tisících denních vzletů a přistání. Přistávací podvozky letadel Embraer jsou vyráběny firmou Eleb Equipamentos, která používá pět multifunkčních center Millturn od rakouské WFL k výrobě složitých komponentů. Kromě podvozků se Elab Equipamentos věnuje i výrobě hydraulických, elektrických a mechanických ventilů, pohonů nebo pylonů. 

 

Eleb kromě hlubokého vrtání provádí i další typy obrábění, které vyžadují dlouhé a tlumené vrtací tyče. Obvykle je pro tento typ operací vyžadován velký úběr materiálu a vysoká přesnost. Kromě stability patří mezi nejnáročnější faktory, které je třeba sladit v kompletním obráběcím centru, vysoká dynamika a krátké prostoje stroje. Dokonce i dnes je hlavní důraz kladen na denní sledování celkové účinnosti zařízení (OEE, z angl. Overall Equipment Effectiveness). Tento parametr umožňuje měřit celkovou přidanou hodnotu stroje. OEE je určeno třemi faktory: dostupnost, výkon a kvalita. Díky dennímu sledování tohoto parametru se podíl přidané hodnoty strojů WFL pro Eleb stává naprosto zjevným. Průměrná hodnota OEE pro obráběcí centra Millturn je mnohem vyšší než globální srovnávací index pro obdobné stroje. 

Před investicí do centra Millturn byla kombinace jednotlivých výrobních kroků poměrně složitá. Při obrábění hrozilo vysoké riziko poškození, několikanásobné upínání představovalo hrozbu v podobě snížení kvality, a proto byly doby nastavení velmi dlouhé. Po zavedení prvního zařízení M120 Millturn v roce 2005 bylo ve firmě okamžitě jasné, že tyto kritické body lze výrazně eliminovat. Kromě toho bylo také možné po kalení ihned provést dokončovací operaci. Díky využití nových technologií se firmě Eleb podařilo dosáhnout vytýčených cílů a vyvinout zcela nový podvozek. Brzy následovaly investice do dalších obráběcích center Millturn.  „Velkou výhodou práce na modelu Millturn je to, že ve srovnání s jinými obráběcími centry je možné se vyhnout použití různých úhlových hlav. Díky dostupnosti široké škály technologií a flexibilnímu přístupu výrobku si můžete vybrat nejvhodnější nástroje podle typu výroby, a tím zdokonalit výrobní proces, “zdůraznil Reinaldo Ponte Júnior.

„Od momentu uvedení do provozu využíváme potenciál strojů Millturn na maximum, což nám díky jejich vysoké přesnosti umožňuje zkrátit dobu obrábění a zvýšit kvalitu dílů.“ . 

Luís Marinho, ředitel Eleb

Paulo da Silva, procesní analytik v Eleb, shrnuje největší přínosy spolupráce s WFL: „Uvedení do provozu a technická podpora ze strany WFL byly vždy dokonalé, v případě náhradních dílů byl výrobce vždy ochoten pomoci. Poté co se v roce 2014 společnost WFL rozhodla otevřít pobočku v Brazílii a zaručit tak pomoc na místě a vlastní sklad náhradních dílů, máme zaručenou maximální možnou flexibilitu.“

Zákazníci v České republice a na Slovensku mají oproti brazilskému Elebu ještě větší výhodu a tou je demografická poloha. Sídlo firmy WFL Millturn Technologies se nachází v blízkosti českých hranic v rakouském Linzi. Ve spojení s exkluzivním zastoupením firmou Ludačka Machine Tools mohou čeští a slovenští zákazníci těžit ze všech výhod, které technologie Millturn nabízí. Ludačka Machine Tools navíc jako autorizovaný servisní partner WFL přináší pohotový servis a rychlou dodávku náhradních dílů.