Společnost SHW v době pandemické nejistoty

Ani Martin Greis, výkonný ředitel společnosti SHW Werkzeugmaschinen GmbH (SHW WM), neví, jak dlouho budou trvat omezení související s protiepidemickými opatřeními. Jakmile však pominou, chce být připraven.

Průmysl obráběcích strojů trpí nejistotou na trzích způsobenou koronavirovou pandemií. Zákazníci po celém světě se zdráhají nakupovat. „Snažíme se udržovat úzký kontakt s našimi zákazníky. To znamená, že naše stroje SHW můžeme dodat v krátkodobém horizontu, když ekonomika a poptávka začne znovu růst. To je nesmírně důležité, zejména v době krize,“ říká Martin Greis, výkonný ředitel společnosti SHW Werkzeugmaschinen GmbH (SHW WM). Význam silné značky „Made in Germany“ je zvláště patrný v obtížných dobách. 

„Vaše nová startovní mentalita vás připraví na budoucnost a možná v tomto odvětví bude jedinečná“ – tým Martina Greise je hrdý na toto prohlášení zákazníka SHW WM. „Pozitivní zpětná vazba zákazníků, zejména během této krize, týkající se naší spolehlivosti, rychlosti reakce, našich služeb a stávajícího know-how potvrzuje, že jsme na správné cestě,“ říká Martin Greis.  Firma pokračuje ve vývoji nových systémů, které by měly být implementovány již v tomto roce. „Vlastní centrum digitalizace a rozvoje by mělo pomoci posílit budoucnost společnosti“.

„CHCEME BÝT PŘIPRAVENI, AŽ SE TRHY ZNOVU ZVEDNOU.“

Martin Greis,
generální ředitel SHW WM
Martin Greis SHW

Následky pandemie byly patrné i u SHW WM. Zvláště patrný byl meziroční pokles nových poptávek i objednávek. Firma musela dočasně přejít na kurzarbeit. Zkrácená pracovní doba pomohla udržet finanční stabilitu v dobách krize. „Chceme ve firmě udržet naše kvalifikované zaměstnance a být připraveni, až se trhy zvednou,“ říká Martin Greis. Mezi akcionáři, vedením a zaměstnanci byl na rok 2020 uzavřen pakt o zabezpečení zaměstnání. Žádný zaměstnanec tedy nemusí letos opustit firmu kvůli koronavirové krizi. „Přijali jsme opatření orientovaná směrem k zajištění stabilní budoucnosti podniku,“ říká generální ředitel.

 

Diverzifikace trhů, která začala před krizí, přináší své první ovoce. Díky intenzivním obchodním aktivitám v severní Evropě se například  Skandinávie jeví jako na slibný region. „Čínský trh se znovu rozvíjí a v Severní Americe jsme uzavřeli nové smlouvy se spolupracujícím partnerem,“ vysvětluje Greis. Německo, Rakousko a Švýcarsko však zůstávají důležitými prodejními trhy. V České republice, jako průmyslově orientované zemi, se podařilo jako v jedné z mála prodat stroj SHW i v období vrcholu pandemie a další jsou na obzoru.

SHW výrobní hala

V září 2020 chtěla společnost SHW WM představit nový typ stroje široké veřejnosti na veletrhu AMB ve Stuttgartu. Koncem května byl veletrh zrušen. SHW WM však nadále pokračuje ve svých plánech: pro své zákazníky připravila virtuální prohlídku stroje a  investuje do oblasti vzdálené komunikace se zákazníky. „Náš nový vedoucí  elektrotechnických konstrukcí pochází z oblasti digitalizace,“ zdůrazňuje Greis. 

„Díváme se sebevědomě a plní energie do pozitivnější budoucnosti.“

Produktové řady prošly četnými investicemi: vývoj v řadách PowerSpeed ​​a UniSpeed, stejně jako frézovací hlavy SHW, byly neustále posouvány vpřed, říká Greis. „Současně se zabýváme tématy souvisejícími s digitálními změnami a přicházejí nové nápady.“ Chceme být i nadále jedním z nejmodernějších výrobců obráběcích strojů pro obrábění velkých dílů. “Příkladem jsou investice do inovativních pracovních stanic CAD, které splňují moderní požadavky virtuálních strojů nebo do prodeje. Platforma digitálního prodeje pomáhá zvládat projekty. „Digitální změna si již našla cestu do naší každodenní práce a stala se stabilní součástí našich každodenních pracovních životů.“ Koronavirová pandemie enormně zvýšila naše aktivity a vybičovala nás k maximálním výkonům “vysvětluje.