Concad slaví úspěchy s extrémně přesnými komponenty

„Před dvěma lety jsme byli dotázáni, zda bychom mohli vyfrézovat eliptické parabolické zrcadlo dalekohledu o rozměrech 5 x 5,5 metru z pevných hliníkových bloků, s přesností odpovídající třetině tloušťky lidského vlasu. Vyzkoušeli jsme to a výsledek byl mnohem přesnější, než požadoval náš zákazník,“ říká hrdě Klaus Schwab, jeden ze čtyř generálních ředitelů Walldürner Concad. Firma následně obdržela pobídku k práci na prototypu dalekohledu, který by dokázal zachytit vesmírné záření  přesněji než jakékoli zařízení podobného druhu. 

Jeho technologie se používá v nejnovější generaci vesmírného výzkumu – ngVLA – nástupce Very Large Array (VLA). Co to znamená konkrétně? Během příštích deseti let bude v největší observatoři na severní polokouli postaveno 244 samostatných 18metrových dalekohledů s celkem více než 18 000 zrcadly, která budou navzájem spolupracovat.

 
 
zrcadlo dalekohledu

„Zda nám bude dovoleno vyrobit těchto 18 000 zrcadel, je stále ve vzduchu,“ říká Schwab. Denním chlebem středně velké firmy se svými cca 120 zaměstnanci byla doposud konstrukce a výroba sériových komponentů především pro automobilový a letecký průmysl. „Od roku 2019 ale máme obráběcí systém, který nikdo jiný nemá, a také nezbytnou klimatizaci hal, která funguje s přesností na desetinu stupně. Touto investicí 14 milionů eur jsme zahájili novou éru růstu naší firmy, “ říká Schwab spokojeně.

Více informacích o strojích Droop+Rein pro výrobu nadstandardně velkých a zároveň extrémně přesných komponentů získáte pod tímto odkazem.